Dobiega końca budowa Centrum Informacyjnego na Monte Cassino, trwa zbiórka funduszy

Budowa Centrum Informacyjnego na Monte Cassino, rozpoczęta w lutym 2013, została zakończona. Budynek został już wzniesiony, na początku grudnia została wykonana i zamontowana drewniana struktura nośna kopuły. Prace wykończeniowe dobiegły końca. Kolejnym etapem prac będzie wykonanie i instalacja ekspozycji poświęconej dziejom II Korpusu Polskiego. Trwa zbiórka funduszy na te cele. Uroczyste otwarcie Centrum Informacyjnego przewidziane jest na 18 maja 2014, w ramach obchodów 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

O postępach prac informujemy regularnie tutaj http://www.facebook.com/media/set/?set=a.308139819308912.66422.300296306759930&type=1&l=4d2b09ae9b,

oraz na naszych profilach na twitterze – PLinItalia, na facebooku – Ambasciata della Repubblica di Polonia in Roma i na YouTube (linki na końcu strony).

Projekt budowy Centrum realizowany jest przez Związek Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP. Jest to inicjatywa, z którą jako pierwszy wystąpił kilka lat temu śp. Mieczysław Rasiej, były prezes Związku Polaków we Włoszech.

Cmentarz polski na Monte Cassino jest miejscem odwiedzanym nie tylko przez Polaków, ale także przez liczne grupy turystów i pielgrzymów z Włoch oraz innych krajów, którzy przybywają do pobliskiego klasztoru. Większość obcokrajowców odwiedzających Monte Cassino nie wie, dlaczego znajduje się tu cmentarz polskich żołnierzy, z jakiego powodu znaleźli się oni we Włoszech i dlaczego walczyli o ich wyzwolenie. Co więcej, podczas pobytu na cmentarzu nie mają możliwości bliższego poznania wkładu Polaków w walkę o wyzwolenie Włoch podczas II wojny światowej. Z upływem lat wiedza na temat stoczonej tam bitwy zanika także wśród okolicznej ludności. Obchody 65. rocznicy zakończenia wojny oraz towarzysząca im kampania medialna ujawniły raz jeszcze, jak mała jest świadomość udziału Polaków w II wojnie światowej.

Centrum Informacyjne na Monte Cassino ma upamiętniać wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem służyć promocji wiedzy o Polsce. Będzie również odgrywać istotną rolę edukacyjną wobec samych Polaków, jako że wizyta na Monte Cassino jest nieodłącznym punktem programu podróży do Włoch dla większości naszych rodaków.

Pan Pietro Rogacień – architekt, syn polskiego żołnierza II Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino – przygotował koncepcję architektoniczną Centrum Informacyjnego. Wzniesiony w pobliżu cmentarza pawilon ma kształt rotundy, jest zbudowany z lokalnego kamienia, zharmonizowany z otoczeniem i architekturą cmentarza. Pomieści stałą wystawę obrazującą dzieje II Korpusu – deportacje Polaków na Syberię, proces formowania armii Generała Andersa, przejście przez Bliski Wschód do Włoch, wreszcie kampanię włoską.

Stała wystawa zostanie zrealizowana na podstawie projektu pracowni Kłaput Project (www.facebook.com/media/set/?set=a.323233764466184.1073741839.300296306759930&type=1&l=9a8ea3e7d9) wyłonionego w konkursie, który został rozstrzygnięty 24 kwietnia 2013. O konkursie i jego rozstrzygnięciu informacje na stronie http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/konkurs_na_projekt_wystawy_w_centrum_infomacyjnym_na_monte_cassino oraz http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/rozstrzygniecie_konkursu_na_projekt_stalej_wystawy_dla_centrum_informacyjnego_na_monte_cassino_.

Realizacja projektu wymaga oczywiście nie tylko wysiłku organizacyjnego, ale przede wszystkim wysokich nakładów finansowych, znacznie przewyższających możliwości budżetowe Związku Polaków we Włoszech oraz Ambasady.

Łączny koszt budowy obiektu oraz szacuje się na około 250 tys. euro, natomiast realizacja stałej wystawy wymaga nakładów rzędu 100 tys. euro. Do tej pory udało się już zgromadzić znakomitą część tych funduszy dzięki zaangażowaniu m.in. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Stanach Zjednoczonych,  Fundacji im. Zygmunta Zaleskiego, Banku PKO BP, Banku Zachodniego WBK S.A, PGNiG SA, Elektropolu,  a także szeregu osób prywatnych z Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Polski. Część prac budowlanych sfinansowała również Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz MSZ.

Związek Polaków we Włoszech prowadzi dalszą zbiórkę funduszy na ukończenie budowy Centrum oraz sfinansowanie stałej wystawy. Potrzebna jest dalsza ofiarność wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci o żołnierzach II Korpusu.

Poniżej podajemy dane konta, na które można dokonywać wpłat:

Nazwa konta: Associazione Generale dei Polacchi in Italia Via Piemonte 117; 00187 Roma
Nazwa Banku: UniCredit Banca di Roma; Roma 70, Via del Corso 307, 00186 Roma (Italy)
Numer konta: 000400852580
IBAN : IT 16 N 02008 05181 000400852580
SWIFT: UNCRITM1B44

Osoby prywatne i instytucje, które zechcą wesprzeć finansowo budowę Centrum Informacyjnego na Monte Cassino, z pewnością zaskarbią sobie wdzięczność rodaków, którzy każdego dnia licznie odwiedzają Cmentarz. Lista ofiarodawców, którzy wpłacą na budowę Centrum kwotę co najmniej 1.000 euro do 31 marca br., znajdzie się na specjalnej tablicy umieszczonej przy wejściu (tutaj lista dotychczasowych ofiarodawców).

Zbiórka funduszy będzie trwała także później, nie będzie jednak możliwe umieszczenie ofiarodawcy na tablicy pamiątkowej. Środki zebrane po tej dacie będą przeznaczone przede wszystkim na przyszłą rozbudowę elementów multimedialnych wystawy.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy wnieśli cenny wkład w sukces tego projektu, oraz tym, którzy jeszcze zechcą go wesprzeć.

Prof. Grzegorz Kaczyński Wiceprezes Związku Polaków we Włoszech

Wojciech Ponikiewski  Ambasador RP we Włoszech

Tutaj można obejrzeć filmy na You Tube:

Budynek nowego Centrum Informacyjnego i wizyta prezydenta Włoch Giorgio Napolitano na Polskim Cmentarzu Wojennym

http://youtu.be/PaFpHCOud8I

Nowe Centrum Informacyjne przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino

http://youtu.be/h9O475cxaSU

Rozpoczęcie budowy Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino

http://youtu.be/8mgqCXiNBd4

Prezentacja projektów ekspozycji dla Centrum Informacyjnego na Monte Cassino

http://youtu.be/xXpogGNF4fs

Żródło i zdjęcia pochodzą ze strony Ambasady RP w Rzymie