Montecassino

Questo contenuto e’ disponibile soltanto in polacco.

montec“Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie…”

CENTRUM INFORMACYJNE PRZY POLSKIM CMENTARZU WOJENNYM NA MONTE CASSINO

Związek Polaków we Włoszech, przy współudziale Ambasady RP kontynuuje starania o wybudowanie Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Jest to miejsce odwiedzane nie tylko przez Polaków, ale także przez liczne grupy turystów i pielgrzymów z Włoch oraz z innych krajów. Wielu z nich nie wie, dlaczego właśnie tu znajduje się cmentarz polskich żołnierzy, z jakiego powodu znaleźli się oni we Włoszech i dlaczego walczyli o wyzwolenie tego kraju. Centrum Informacyjne na Monte Cassino ma zatem upamiętniać udział polskich żołnierzy w kampanii włoskiej, a zarazem służyć promocji wiedzy o Polsce. Będzie mogło spełniać również istotną rolę edukacyjną wobec samych Polaków, ponieważ dla większości naszych rodaków nieodłącznym punktem programu wycieczek do Włoch jest pobyt na Monte Cassino.

projekt_Monte_Cassino-300x203Pietro Rogacien – architekt, syn polskiego żołnierza 2. Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino – przygotował koncepcję architektoniczną Centrum Informacyjnego. Będzie to wzniesiony w pobliżu głównego wejścia polskiej nekropolii pawilon w kształcie rotundy, z lokalnego kamienia, zharmonizowany z otoczeniem i architekturą cmentarza. Pomieści stałą wystawę fotograficzną, obrazującą dzieje 2. Korpusu – deportacje Polaków na Syberię, proces formowania Armii generała Andersa, przejście przez Bliski Wschód do Włoch i kampanię włoską.

Realizacja projektu wymaga oczywiście nie tylko wysiłku organizacyjnego, ale przede wszystkim wysokich nakładów finansowych, znacznie przewyższających możliwości budżetowe Związku Polaków we Włoszech oraz Ambasady RP , ponieważ ogólny koszt szacuje się na ok. 250 tys. euro. Do tej pory udało się zgromadzić więcej niż połowę tej sumy, dzięki zaangażowaniu m. in.:

cmentarz-Monte-CassinoFundacji im. Zygmunta Zaleskiego, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (Okręg 2 w Nowym Jorku), Elektropolu, Banku PKO BP, Banku Zachodniego WBK SA, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Stowarzyszenia Młodszych Ochotniczek z Wielkiej Brytanii, polskich kombatantów, byłych żołnierzy 2. Korpusu oraz osób prywatnych.

Dofinansowanie realizacji projektu i ogłoszenie przetargu na wykonanie części prac budowlanych zadeklarowała też Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Do tej pory otrzymano już wszystkie konieczne zezwolenia od władz włoskich. Prace powinny rozpocząć się wkrótce i zakończyć się w ostatnich miesiącach 2013 roku.

Związek Polaków we Włoszech nadal prowadzi zbiórkę funduszy na budowę Centrum Informacyjnego na Monte Cassino. Osoby prywatne i instytucje, które zechcą wesprzeć finansowo ten projekt i wpłacą kwotę w wysokości powyżej 1000 euro, znajdą się na liście ofiarodawców, umieszczonej na specjalnej tablicy. Ufamy, że dzięki szczodremu wsparciu ofiarodawców idea Centrum stanie się wkrótce faktem.

Poniżej podajemy dane konta, na które można dokonywać wpłat.

Komitet Wykonawczy Budowy Centrum Informacyjnego (Ambasador RP w Rzymie – Wojciech Ponikiewski, I Radca Minister przy Ambasadzie RP w Rzymie – Wojciech Unolt, wiceprezes ZPwW – Grzegorz Kaczyński, wiceprezes ZPwW – Urszula Stefańska- Andreini, architekt – Pietro Rogacien)

Nazwa konta:

Associazione Generale dei Polacchi in Italia

Via Piemonte 117 – 00187 Roma

Nazwa Banku:

UniCredit Banca di Roma; Roma 70,

Via del Corso 307, 00186 Roma (Italy)

Numer konta:

IBAN: IT 16 N 02008 05181 000400852580

BIC SWIFT: UNCRITM1B44


Sponsorzy – Instytucje | Sponsorzy – Osoby prywatne