ZWIĄZEK POLAKÓW WE WŁOSZECH | ASSOCIAZIONE DEI POLACCHI IN ITALIA

 • kprmRP_logo

  Związek Polaków we Włoszech otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”. Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej Kwota dotacji: 55000 PLN Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych. Sfinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  kprmRP_logo

 • Wydarzenia

  Elezioni e Referendum 2023

  Il Presidente della Repubblica di Polonia ha ordinato le elezioni della Camera (Sejm) della Repubblica di Polonia e del Senato della Repubblica di Polonia per il 15 ottobre 2023. Secondo una risoluzione della Camera della Repubblica di Polonia, nella stessa data si terrà un referendum nazionale. Gli elettori residenti fuori dalla Polonia potranno […]

  more»

  Info

  SUBSKRYBUJ NOWOŚCI

  18 maggio 2016 – La coppia presidenziale a Monte Cassino

  IL PRESIDENTE POLACCO DUDA CON LA CONSORTE A MONTECASSINO HANNO PARTECIPATO ALLA CERIMONIA COMMEMORATIVA NEL CIMITERO POLACCO

  duda

  17–18 maja 2016 r. we Włoszech odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Joachim Brudziński i Maria Koc, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego senator Anna Maria Anders, a także weterani 2. Korpusu Polskiego i harcerze.

  Uroczystości, zorganizowane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, rozpoczęły się 17 maja mszą św. w Bazylice św. Piotra i modlitwą przy grobie św. Jana Pawła II.

  Podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino prezydent Andrzej Duda dziękował kombatantom, że podczas II wojny światowej, wszędzie tam, gdzie polski żołnierz oddawał życie za ojczyznę, wywalczyli swoją krwią, bohaterstwem i śmiercią święte prawo do decydowania o porządku bezpieczeństwa Europy i świata.

  Duda Montecassino maggio 2016 www_consolato_polonia_marche_it

  Dziękował też za to, że wywalczyli „święte prawo do tego, by mówić o tym, że przyczyniliśmy się do wolności w Europie, że o nią walczyliśmy, że budowaliśmy wspólną Europę, która dziś jest”. Jak podkreślił, nie byłoby Unii Europejskiej, gdyby nie polska krew przelana podczas II wojny światowej. „To jest nasz wielki dorobek i to jest nasze prawo, by mówić o tym z dumą. Dziękujemy wam za to, bo to dzięki waszemu poświęceniu i bohaterstwu jesteśmy tu razem i jesteśmy tym, kim jesteśmy. Cześć i chwała bohaterom” – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do kombatantów.

  16 maggio 2016 1

  Po zakończeniu uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino odbyło się spotkanie z weteranami. „Cieszę się, że widzę w was tyle energii; tej energii, która pozwoliła wam przyjechać tutaj często z 2 części kuli ziemskiej. Widzę znajome twarze, z którymi spotykałem się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie” – mówił podczas spotkania prezydent Andrzej Duda. „Jesteście nam dzisiaj bardzo potrzebni, dlatego że wasz przykład wychowuje następne pokolenia polskiej młodzieży, której zadaniem jest dbanie, by Polska była silna i by zawsze była po stronie wolnego świata” – podkreślił. Prezydent otrzymał od kombatantów replikę szabli oficerskiej wzór 21, którą nosili oficerowie wojska polskiego w II RP.

  16 maggio 2016 3

  12 maja 2016 r. w Warszawie, z okazji 81. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, 80. rocznicy pochówku serca marszałka w kwaterze wojskowej na cmentarzu na Rossie w Wilnie oraz 46. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa, wicemarszałek Maria Koc i senator Anna Maria Anders złożyły kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego samego dnia wicemarszałek Maria Koc złożyła kwiaty w imieniu Senatu z okazji 72. rocznicy zdobycia Monte Cassino pod Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie.

  16 maggio 2016 4

  Bitwa pod Monte Cassino, rozpoczęła się 17 stycznia i trwała do 18 maja 1944 r. Po zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

   
  Le informazioni più complete troverete qui: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,8754,18-maja-2016-r-.htmlFoto: http://www.consolatopoloniamarche.it/?p=1211#prettyPhoto