Związek Polaków we Włoszech   Associazione dei Polacchi in Italia

Stowarzyszenie Promocji Społecznej “Polonia” Cesena

promozioneStowarzyszenie użyteczności publicznej “POLONIA” powstało w Cesenie w kwietniu 2008, posiada Statut, jest regularnie zarejestrowane w Agenzia delle Entrate w Cesenie oraz figuruje na liście stowarzyszeń w Prowincji Forlì – Cesena.

Obecnym prezesem jest założycielka – Bernadeta Grochowska-Zammarchi, wiceprezesem – Stella Tarnogrodzka, sekretarzem i skarbnikiem Patrycja Jaszczyszyn, doradcami – założycielka Grażyna Roszczypała oraz Gian Franca Paci. W 2012 Stowarzyszenie liczyło 20 członków – Polaków i Włochów.

Główne cele działalności Stowarzyszenia

  1. Umacnianie polskiej tożsamości narodowej – języka, tradycji, kultury.
  2. Działalność na rzecz integracji Polaków we Włoszech – koncerty, recitale poetyckie, wystawy, wycieczki, prezentacje książek o Polsce lub polskich autorów, spotkania otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Działalność Stowarzyszenia

Członkowie Stowarzyszenia regularnie, 2 razy w miesiącu spotykają się na zebraniach (w ciągu prawie 5 lat odbyło się ok. 110 spotkań). Omawia się na nich porządek obrad, porusza się sprawy programowe Stowarzyszenia, wymienia doświadczenia życia we Włoszech, dzieli się informacjami nt. biurokratyczne, przekładowe, zacieśnia się więzi przyjaźni. Często zebrania mają charakter towarzyski, każdy ma okazję podzielenia się z innymi różnymi wypiekami i wyrobami gastronomicznymi. Dla dzieci p. Bernadeta Grochowska prowadzi od początku zajęcia edukacyjne po polsku.

Członkowie pamiętają i dbają o pamięć poległych żołnierzy 2. Korpusu Armii Andersa, odwiedzają miejsca pamięci w Imolii (Eroi Dimenticati), Castel San Pietro Terme, Bolonii.

cesenaOd początku Stowarzyszenie organizuje tradycyjną Wigilię, starając się zachować staropolski obrządek z opłatkiem i 12 potrawami. Na Wigilie zapraszani są nie tylko członkowie z rodzinami, ale też osoby postronne.

Od 2009 roku Stowarzyszenie współpracuje z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie, z niektórymi polskimi stowarzyszeniami polonijnymi we Włoszech. Od listopada 2011 roku Stowarzyszenie „POLONIA” jest członkiem Związku Polaków we Włoszech, a także prężnie współpracuje z władzami miasta Cesena, Quartiere Borello, dyrekcją Teatru Alessandro Bonci, Biblioteca Malatestiana, Centro per la Pace oraz innymi stowarzyszeniami włoskimi i zagranicznymi.

Duże i prestiżowe inicjatywy proponowane przez Stowarzyszenie są zamieszczane w kalendarzu Teatru, Assessoratu Kultury i Szkolnictwa. Na przykład Koncert polski w sezonie Teatru to tradycja (2010– Rok Chopina, 2011 – Rok Paderewskiego, 2012Rok Szymanowskiego), poezja polska w Przeglądzie Poezji w Teatrze Bonci to też tradycja (Szymborska, Miłosz, Różewicz). Ponadto może stać się tradycją organizowanie promocji książek o Polsce i przekładów   z literatury polskiej na język w Bibliotece Malestiana. Istnieją szanse na powodzenie tej inicjatywy po prezentacji książki RobertoM. Polce – Polonia. Usi, costumi e tradizioni.

Raz w roku Stowarzyszenie ma do dyspozycji gratis jedną z galerii Ceseny na organizację wystaw. (Odbyły się: Il Decennio di Solidarność, Il Volto e la Maschera, Maria Skłodowska-Curie, Donne Polacche in Italia. Prima soldatesse poi lavoranti ora pittrici, Janusz Korczak).

Stowarzyszenie „Polonia” jest organizacją wolontariuszy, nie zatrudnia nikogo na etacie, utrzymuje się ze składek oraz darów sympatyków Polonii, natomiast otrzymywane środki z Konsulatu bezpośrednio idą na dofinansowanie realizowanych projektów.

Stowarzyszenie pragnie kontynuować dotychczasową działalność, a ponadto nawiązać współpracę z organizacjami w Polsce, które pracują na rzecz Polonii. Pragnie też rozszerzyć sieć komunikacji z innymi stowarzyszeniami polonijnymi i mass-mediami poprzez facebook, ulepszoną stronę internetową. Zależy nam także na umocnieniu struktury Stowarzyszenia i zacieśnieniu więzi przyjaźni i współpracy pomiędzy członkami oraz poszukiwanie Poloników na terenie Ceseny i okolic.

W dniu 9 czerwca 2012 roku z rąk Konsula Generalnego RP w Mediolanie, Bernadeta Grochowska-Zammarchi została odznaczona medalem Pro Patria.

Adres pocztowy do korespondencji:
Via Linaro, 1300
Cesena
Telefon komórkowy: Tel. 345 249 27 50
Adres e-mail:
associazionepolonia@yahoo.it
Strona WWW:
www.associazionepolonia.com