ZWIĄZEK POLAKÓW WE WŁOSZECH | ASSOCIAZIONE DEI POLACCHI IN ITALIA

  • kprmRP_logo

    Związek Polaków we Włoszech otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”. Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej Kwota dotacji: 55000 PLN Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych. Sfinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    kprmRP_logo

  • Wydarzenia

    Elezioni e Referendum 2023

    Il Presidente della Repubblica di Polonia ha ordinato le elezioni della Camera (Sejm) della Repubblica di Polonia e del Senato della Repubblica di Polonia per il 15 ottobre 2023. Secondo una risoluzione della Camera della Repubblica di Polonia, nella stessa data si terrà un referendum nazionale. Gli elettori residenti fuori dalla Polonia potranno […]

    more»

    Info

    SUBSKRYBUJ NOWOŚCI

    Związek Polaków Chrześcijan w Arezzo

    arezzoStowarzyszenie wg Kroniki powstało we wrześniu 2003 roku, a o tym fakcie informuje zapis: Stowarzyszenie Polaków Chrześcijan w Arezzo powstało we wrześniu 2003 roku. Obecnie zrzesza 60 członków. Jednak to, co połączyło obywateli Rzeczypospolitej na terenie miasta Arezzo była i jest niedzielna Eucharystia:
    Od 1 listopada 1998 roku została odprawiona pierwsza Msza Święta i do dziś o godz. 16. 00 w każdą niedzielę modlimy się w ojczystym języku, czyli już pięć lat przed powstaniem Stowarzyszenia.

    Obecny skład Zarządu od 2013:

    Prezes – Robert Knapczyk,
    wiceprezes – Jolanta Skowrońska,
    sekretarze: Marzena Stępień i Małgorzata Kozera-Zabłocka,
    skarbnik – Mariusz Szczygieł

    Inicjatorami powstania Stowarzyszenia były zatem osoby, które od początku były związane wspólną modlitwą eucharystyczną. Ważnym elementem kulturowym w powstaniu Stowarzyszenia jest przeżywanie wspólnych polskich świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, jak też i innych uroczystości.

    Początki Stowarzyszenia to przede wszystkim wspólne wspieranie się w trudnej sytuacji na obczyźnie, pomoc w znajdywaniu pracy, dzielenie się doświadczeniami związanymi z pobytem we Włoszech, a wszystko dzięki obecności Kościoła w życiu założycieli.

    Działalność

    1. Organizacja imprez kulturalnych, mających na celu pogłębianie świadomości patriotycznej mieszkającej w Arezzo Polonii, o czym w pięknych i szlachetnych słowach wspomina Kronika: Organizujemy spotkania i festyny z okazji różnych świąt polskich oraz włączamy się w działalność tutejszych organizacji zajmujących się sprawami cudzoziemców. W najbliższej przyszłości rozpoczniemy działalność skromnej biblioteki z literaturą polską. Warto dodać, że 2 lata temu powstała Ludoteka.

    2. Udział w organizowanych przez Associazione Migrantes – Dni Emigranta, tzw. Festa dei Popoli od roku 2003, czyli od chwili powstania i przez kilka następnych lat. W Kronice wspomina te wydarzenia w następujący sposób: Tego roku Stowarzyszenie Polaków w Arezzo, zaprosiło zespół dziecięcy „Tatry” z Ratułowa założony przez Czesławę i Stanisława Sobczyk. Dzieci spędziły w Italii tydzień, w ciągu którego wystąpiły podczas prezentacji polskiej kultury na „Festa dei Popoli” oraz przygotowały program artystyczny z okazji Dnia Matki przedstawiony na Piazza Giotto.

    3. Interesującymi wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi przez Stowarzyszenie były:

    • dwie wystawy o Janie Pawle II;
    • wystawa polskiego skansenu w miniaturze wykonanego przez Józefa Sara, którego dzieła do dziś spotkać możemy w wielu włoskich domach;
    • wystawa malarstwa mieszkającej w Arezzo p. Aleksandry Skazińskiej;
    • wystawa Enigma, zorganizowana przez Ludotekę;
    • wystawa o Wieliczce.

    4. Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia jest pomoc potrzebującymi i będącym w trudnej sytuacji Polaków poprzez zbiórki pieniężne i wspomaganie Caritas Diecezji. Kronika opisuje to następująco: We wrześniu 2004 roku została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz zmarłej we Florencji Pani Danuty P., i przekazane na rzecz Misericordia w Pontasieve” i na pokrycie części kosztów kremacji zwłok zmarłej w Arezzo pracującej tu Polki.

    5. Znakiem jedności i solidarności przebywających na obczyźnie rodaków jest okazywana sobie wspólnie bliskość i życzliwość. Osoby pozostające na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy w pracy, mogły liczyć na zaproszenie od innych do wspólnego spędzania, jakże ważnych dla nas, uroczystości.

    6. Stowarzyszenie, od samego początku związane z Kościołem, było i jest oparciem podczas diecezjalnego święta Madonna del Conforto w dniu 15 lutego w Katedrze w Arezzo. Polskie wartości narodowo-religijne z wielkim entuzjazmem podkreśla obecny abp Riccardo Fontana.

    7. W okresie wakacyjnym organizowano liczne spotkania o charakterze integracyjnym oraz spotkania z organizacjami i stowarzyszeniami z Polski. W tym roku Stowarzyszenie gościło u siebie Chór Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Zalesia Górnego koło Warszawy.

    8. W ciągu roku członkowie Stowarzyszenia organizują spotkania imieninowe, towarzyskie, z okazji rocznic i innych ważnych dla nich dat. Miłe spędzenie czasu stało się już prawie tradycją i często można było widzieć Polaków na łowieniu ryb, polowaniach, na wspólnych wyjazdach: do Rzymu, Asyżu, Monte Cassino, La Verny, Cortony, i wielu innych miast włoskich. W przyszłym roku Stowarzyszenie uda się na uroczystość kanonizacji Papieża-Polaka – Jana Pawła II do Watykanu.

    C/O Parrocchia del Sacro Cuore e Santa Teresa Margherita Redi
    Piazza Giotto
    52100 – Arezzo (AR)
    prezes: Robert Knapczyk