Związek Polaków we Włoszech   Associazione dei Polacchi in Italia

Accademia dei Rampanti

rimpantiAccademia dei Rampanti jest organizacją międzynarodową, które odwołuje się do idei akademii renesansowych. Zrodzona została z chęci zrzeszania intelektualistów reprezentujących różne dyscypliny naukowe i artystyczne wokół idei humanitas i christianitas, czyli elementów, które legły u podstaw kultury europejskiej.

W sensie historycznym Accademia dei Rampanti kontynuuje tradycję Akademii założonej przez polskich studentów i działającej w Padwie pod koniec lat 40-tych XVI wieku, prawdopodobnie od 1457 roku. Stworzenie historycznej organizacji zainspirował Wojciech Kryski, który studiował we Włoszech między rokiem 1543 a 1548, niezwykła osobistość, która wyróżniała się swoimi cnotami i zdolnościami inte-lektualnymi. Razem z Janem Derśniakiem i Andrzejem Kostką, a prawdopodobnie także ze Stanisławem Wapowskim i Aleksandrem Myszkowskim, starał się stworzyć grupę dyskusyjną dla młodych Sarmatów przebywających w Padwie.

Członkowie Akademii (naukowcy, artyści i studenci ) stanowili zawsze awan-gardę intelektualną i kulturalną nie tylko wśród studentów w Padwie, ale także w Polsce, gdzie zrobili znakomite kariery. W postawie moralnej, w intelekcie i geniuszu artystycznym jednostek widzą oni najbardziej znaczącą i kreatywną siłę dla kultury. Aspiracje członków Akademii zostały wyrażone w motto umieszczonym na herbie: AD VERITATIS LUCEM CONTENDIMUS.

Pierwsza do tej pory znaleziona wzmianka historiograficzna o Akademii pochodzi z książki Łukasza Górnickiego Dworzanin Polski, opublikowanej w Krakowie w 1566 roku. Książka Górnickiego była renesansową przeróbką Il libro del Cortegiano autorstwa Castiglione.

Obecny prezes Accademia dei Rampanti – dr Mikołaj Winnicki

Najważniejsze wybrane wydarzenia organizowane przez Accademia dei Rampanti w ostatnich 3 latach:

1. Rok 2011 – kompleksowa renowacja ołtarza w Kaplicy „polskiej” Świętego Stanisława w Bazylice Świętego Antoniego w Padwie. Prace zostały wykonane pod kierunkiem dr Barbary Lenart. Sponsorem renowacji był prezes Accademia dei Rampanti, dr. Mikołaj Winnicki. Inauguracja odnowionego ołtarza, (24 XI 2011), została połączona z uroczystością wręczenia Złotego Obelisku p. prof. Alinie Nowickiej-Jeżowej, ceremonii wzorowanej na laudacjach renesansowych. Złoty Obelisk jest wyróżnieniem, które przyznaje Accademia dei Rampanti osobom, które szczególnie wyróżniły się w propagowaniu idei humanitas i christianitas w nauce i kulturze.

2. Rok 2012 – odnowa pomników/nagrobków Kretkowskiego, Żalińskiego i Ponętowskiego w Bazylice Świętego Antoniego w Padwie, przy współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

3. Współudział w Kongresie w Krakowie (15 VI 2012) Przeciw Melancholii. Perspektywy Nauki i Wiary (Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio, Polska Akademia Umiejętności, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Accademia dei Rampanti, Wydawnictwo Literackie).

4. Rok 2013 – Międzynarodowy Kongres poświęcony renesansowym dworom jako modelowi kulturowemu między Włochami a Polską (Corti rinascimentali extraurbane – 16–18 IX 2013)

Wydarzenie to było okazją do interdyscyplinarnego dialogu między historykami architektury i literatury, pochodzącymi z Polski i Włoch. Zjazd odbył się w: Barco della Regina Cornaro w Altivole, Loggia ed Odeo Cornaro w Padwie, Villa Emo w Vedelago, Villa Barbaro w Maser i Villa dei Vescovi di Luvigliano di Torreglia.

W relacjach ze Zjazdu podkreślono szczególnie tło historyczno-kulturowe modelu willi renesansowej na terenie „Serenissimy” do końca pierwszej połowy XVI wieku, realizacje architektoniczne inspirowane wzorcami włoskimi na terenie Polski w XVI wieku oraz aspekty literackie i artystyczne willi renesansowej w Polsce i we Włoszech w XVI wieku.

Sede legale: Via Venezia 16
35030 Rubano
Tel/Fax: +39 049 89 74 174
www.rampanti.org