ZWIĄZEK POLAKÓW WE WŁOSZECH | ASSOCIAZIONE DEI POLACCHI IN ITALIA

  • kprmRP_logo

    Związek Polaków we Włoszech otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”. Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej Kwota dotacji: 55000 PLN Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych. Sfinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    kprmRP_logo

  • Wydarzenia

    Elezioni e Referendum 2023

    Il Presidente della Repubblica di Polonia ha ordinato le elezioni della Camera (Sejm) della Repubblica di Polonia e del Senato della Repubblica di Polonia per il 15 ottobre 2023. Secondo una risoluzione della Camera della Repubblica di Polonia, nella stessa data si terrà un referendum nazionale. Gli elettori residenti fuori dalla Polonia potranno […]

    more»

    Info

    SUBSKRYBUJ NOWOŚCI

    Accademia dei Rampanti

    rimpantiAccademia dei Rampanti jest organizacją międzynarodową, które odwołuje się do idei akademii renesansowych. Zrodzona została z chęci zrzeszania intelektualistów reprezentujących różne dyscypliny naukowe i artystyczne wokół idei humanitas i christianitas, czyli elementów, które legły u podstaw kultury europejskiej.

    W sensie historycznym Accademia dei Rampanti kontynuuje tradycję Akademii założonej przez polskich studentów i działającej w Padwie pod koniec lat 40-tych XVI wieku, prawdopodobnie od 1457 roku. Stworzenie historycznej organizacji zainspirował Wojciech Kryski, który studiował we Włoszech między rokiem 1543 a 1548, niezwykła osobistość, która wyróżniała się swoimi cnotami i zdolnościami inte-lektualnymi. Razem z Janem Derśniakiem i Andrzejem Kostką, a prawdopodobnie także ze Stanisławem Wapowskim i Aleksandrem Myszkowskim, starał się stworzyć grupę dyskusyjną dla młodych Sarmatów przebywających w Padwie.

    Członkowie Akademii (naukowcy, artyści i studenci ) stanowili zawsze awan-gardę intelektualną i kulturalną nie tylko wśród studentów w Padwie, ale także w Polsce, gdzie zrobili znakomite kariery. W postawie moralnej, w intelekcie i geniuszu artystycznym jednostek widzą oni najbardziej znaczącą i kreatywną siłę dla kultury. Aspiracje członków Akademii zostały wyrażone w motto umieszczonym na herbie: AD VERITATIS LUCEM CONTENDIMUS.

    Pierwsza do tej pory znaleziona wzmianka historiograficzna o Akademii pochodzi z książki Łukasza Górnickiego Dworzanin Polski, opublikowanej w Krakowie w 1566 roku. Książka Górnickiego była renesansową przeróbką Il libro del Cortegiano autorstwa Castiglione.

    Obecny prezes Accademia dei Rampanti – dr Mikołaj Winnicki

    Najważniejsze wybrane wydarzenia organizowane przez Accademia dei Rampanti w ostatnich 3 latach:

    1. Rok 2011 – kompleksowa renowacja ołtarza w Kaplicy „polskiej” Świętego Stanisława w Bazylice Świętego Antoniego w Padwie. Prace zostały wykonane pod kierunkiem dr Barbary Lenart. Sponsorem renowacji był prezes Accademia dei Rampanti, dr. Mikołaj Winnicki. Inauguracja odnowionego ołtarza, (24 XI 2011), została połączona z uroczystością wręczenia Złotego Obelisku p. prof. Alinie Nowickiej-Jeżowej, ceremonii wzorowanej na laudacjach renesansowych. Złoty Obelisk jest wyróżnieniem, które przyznaje Accademia dei Rampanti osobom, które szczególnie wyróżniły się w propagowaniu idei humanitas i christianitas w nauce i kulturze.

    2. Rok 2012 – odnowa pomników/nagrobków Kretkowskiego, Żalińskiego i Ponętowskiego w Bazylice Świętego Antoniego w Padwie, przy współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

    3. Współudział w Kongresie w Krakowie (15 VI 2012) Przeciw Melancholii. Perspektywy Nauki i Wiary (Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio, Polska Akademia Umiejętności, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Accademia dei Rampanti, Wydawnictwo Literackie).

    4. Rok 2013 – Międzynarodowy Kongres poświęcony renesansowym dworom jako modelowi kulturowemu między Włochami a Polską (Corti rinascimentali extraurbane – 16–18 IX 2013)

    Wydarzenie to było okazją do interdyscyplinarnego dialogu między historykami architektury i literatury, pochodzącymi z Polski i Włoch. Zjazd odbył się w: Barco della Regina Cornaro w Altivole, Loggia ed Odeo Cornaro w Padwie, Villa Emo w Vedelago, Villa Barbaro w Maser i Villa dei Vescovi di Luvigliano di Torreglia.

    W relacjach ze Zjazdu podkreślono szczególnie tło historyczno-kulturowe modelu willi renesansowej na terenie „Serenissimy” do końca pierwszej połowy XVI wieku, realizacje architektoniczne inspirowane wzorcami włoskimi na terenie Polski w XVI wieku oraz aspekty literackie i artystyczne willi renesansowej w Polsce i we Włoszech w XVI wieku.

    Sede legale: Via Venezia 16
    35030 Rubano
    Tel/Fax: +39 049 89 74 174
    www.rampanti.org