ZWIĄZEK POLAKÓW WE WŁOSZECH | ASSOCIAZIONE DEI POLACCHI IN ITALIA

  • kprmRP_logo

    Strona web finansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

    kprmRP_logo

  • Wydarzenia

    Elezioni del presidente della Repubblica di Polonia

    Signore e Signori, Cari amici Vi trasmetto le informazioni ricevute dal ministro Szymon Szynkowski vel Sek relative ai cittadini che non si sono registrati per la votazione al primo turno. Nel caso di voto al secondo turno, possono comunicare la propria intenzione di partecipare alla votazione per corrispondenza entro il […]

    more»

    Info

    SUBSKRYBUJ NOWOŚCI

    Jerzy Giedroyc nie żyje

    giedroycW nocy z 14 na 15 września br. zmarł w klinice w Maisons-Laffitte pod Paryżem Jerzy Giedroyc. Był założycielem, redaktorem i wydawcą legendarnej paryskiej Kultury, miesięcznika kulturalno-politycznego, wychodzącego nieprzerwanie przez cały okres powojenny. Był politykiem i publicystą, twórcą i dyrektorem jednej z najbardziej zasłużonych polskich instytucji kulturalnych i wydawniczych na emigracji – Instytutu Literackiego.
    Giedroyc i Grudziński – Maisons-Laffitte 1987 Jerzy Giedroyc urodził się 27 lipca 1906 roku w Mińsku Litewskim. W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku pełnił służbę w Dowództwie Okręgu Generalnego w Wilnie. Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim. Już podczas studiów zaangażował się w działalność społeczną i publicystyczną. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Rumunii. Brał udział w przygotowaniu ucieczki marszałka Rydza-Śmigłego z internowania. Był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestniczył w kampanii libijskiej i walkach w Tobruku.

    W marcu 1946 r. wraz z Józefem Czapskim, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami założył w Rzymie Instytut Literacki. W lipcu 1947 r. wydali oni pierwszy numer Kultury. Jesienią tego samego roku Giedroyc przeniósł Instytut Literacki pod Paryż, do Maisons-Laffitte, gdzie do dziś mieści się siedziba Instytutu, a także Kultury. W okresie PRL Maisons-Laffitte pełniło funkcję nieoficjalnej ambasady niepodległej Polski. Współpracowali z tym ośrodkiem wybitni polscy publicyści i pisarze emigracyjni m.in. Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Juliusz Mieroszewski, Jerzy Stempowski, Konstanty A. Jeleński, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz,. Publikacje Kultury odegrały fundamentalną rolę w kształtowaniu polskiej niepodległościowej myśli politycznej.

    Biuletyn Informacyjny „Polonia Włoska” numer 2-3/2000