Związek Polaków we Włoszech   Associazione dei Polacchi in Italia

Relacja z XXXI Walnego Zjazdu ZPwW 18 maja 2026 – prezes Urszula Stefańska-Andreini

W dniu 18 kwietnia 2026 roku w Domu Polskim im. Św Jana Pawła II odbył się XXXI Walny Zjazd ZPwW, na który przybyli goście z Polski, Szwecji, Belgii, reprezentujący polskie najwyższe urzędy państwowe i Stowarzyszenia. Obecni byli również przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych, polskich instytucji kulturalnych i naukowych, edukacyjnych i kościelnych, delegaci organizacji członkowskich oraz obserwatorzy.

Foto Joanna Muszyńska

Na prośbę p. prezes Urszuli Stefańskiej-Andreini obrady rozpoczął prezes honorowy ks. Marian Burniak inwokacją za wszystkich poległych w toczących się konfliktach i przebywającego w łagrze na Białorusi członka organizacji polskiej Andrzeja Poczobuta skazanego przez reżim Łukaszenki na 8 lat więzienia.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Ze względu na obowiązki dyplomatyczne jako pierwszy zabrał głos pan Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który dziękując za zaproszenie, podkreślił rolę działaczy polonijnych, którzy są ambasadorami polskości we Włoszech, rozpowszechniając wiedzę o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz przybliżając Włochom znajomość wybitnych polskich artystów, pisarzy i przedstawicieli świata muzyki. Ambasador Kwiatkowski przypomniał najważniejsze wydarzenia kulturalne zorganizowane przez ambasadę przy Stolicy Apostolskiej w minionym roku, wymieniając między innymi:

– wystawę fotograficzną zatytułowaną „Oczy wojny”, zorganizowaną w Bazylice Św. Pawła Za Murami, poświęconą wojnie na Ukrainie. Podkreślił słowa kardynała Prezbitera Bazyliki Większej, który stwierdził, że zdjęcia są wstrząsające i że dzięki nim można lepiej zrozumieć wymiar dramatu Ukrainy;

– koncert „Requiem” Amadeusza Mozarta, który odbył się w Bazylice S. Maria Maggiore w Rzymie.

Wydarzenia, jak te wymienione wyżej, sprawiają, że Polska jest znana i wymieniana w wielu miejscach na świecie. Na zakończenie Ambasador Kwiatkowski podziękował wszystkim obecnym za dotychczasową działalność i złożył życzenia dalszej owocnej pracy polonijnej, dowodzącej, że Polacy są narodem, na który ich przyjaciele mogą zawsze liczyć, a jednocześnie świadczącej, jak ważna dla Polonii jest wieź z ojczyzną.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Następnie zabrał głos Przewodniczący Komisji ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą pan Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, podkreślając znaczenie obecności na dzisiejszym Zjeździe przedstawicieli EUWP oraz RPŚ. Wyraził zadowolenie z obecności licznej grupy młodzieży polonijnej. Poinformował zebranych, że Polska staje się stale coraz bogatsza i ważniejsza na arenie międzynarodowej, o czym świadczy jej zaproszenie do grupy krajów G20. Marszałek Borusewicz podkreślił, że państwo przeznacza rocznie 630 milionów złotych – z czego 84 miliony z budżetu Senatu – na wsparcie Polonii przebywającej we wszystkich zakątkach Świata. Dodał, że konkursy na projekty polonijne zostały już rozstrzygnięte, do końca kwietnia powinny być zawarte umowy z podmiotami w Polsce, które następnie przekażą ustalone kwoty finansowanym projektom. Senat dołożył wszelkich starań, aby wypłata nastąpiła wcześniej niż w poprzednich latach w celu umożliwienia organizacjom polonijnym jak najlepszego ich wykorzystania. Następnie podkreślił rolę Włoch i ich stosunków z Polską, nie tylko z punktu widzenia więzi kulturowych i ekonomicznych, lecz także z uwagi na obecną sytuację polityczną, w szczególności na konflikty zbrojne toczące się na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Wojny te są zagrożeniem dla pokoju dla całej Europy, która musi opracować wspólną strategię i zająć jednolite stanowisko. Wspomniał o niedawno odbytej wizycie w Rzymie Marszałka Senatu pani Małgorzaty Kidawy Błońskiej i jej spotkaniach z najwyższymi przedstawicielami władz włoskich, jak również tutejszej Polonii. Podkreślił, że dla Polski Włochy to nie tylko państwo świeckie, ale także siedziba państwa watykańskiego, którego polityka dla Polski odgrywa ogromną rolę.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Ambasador RP przy Kwirynale Ryszard Schnepf podziękował pani prezes za zaproszenie a ks. Mateuszowi Wójcikowi Dyrektorowi Domu Św. Jana Pawła II za gościnność. Wyraził satysfakcję z obecności przedstawicieli Senatu i Sejmu na dzisiejszym Zjeździe, co stanowi dobitne świadectwo ich zainteresowania i troski o Rodaków mieszkających poza granicami Polski. Przedstawił pokrótce historię powstania organizacji polonijnych we Włoszech, poczynając od Ogniska Polskiego w Turynie, które liczy sobie już 77 lat. Ambasador wyraził zadowolenie i dumę z widocznej poprawy statusu Polaków mieszkających we Włoszech, dobrze zintegrowanych w tym społeczeństwie, wykształconych i zajmujących ważne stanowiska i pozycje społeczne. Podkreślił również doskonałe stosunki między Polakami i Włochami, opierające się na wzajemnej sympatii i szacunku. W oczach Polaków Włosi są – w świetle badań statystycznych – najbardziej przyjaznym narodem. Zwrócił uwagę, że Polacy mają szansę dużo nauczyć się od Włochów z punku widzenia kultury politycznej i wzajemnego respektu pomiędzy poszczególnymi organami władzy, które – niezależnie od przynależności do różnych partii politycznych – zawsze okazują sobie wzajemny szacunek i starają się znaleźć wspólne rozwiązanie najważniejszych problemów. Podał przykład Prezydenta Włoch Sergio Mattarelli, który cieszy się powszechnym prestiżem i stanowi najważniejszy element równowagi politycznej.

Następnie Ambasador Schnepf poinformował zebranych o planowanych obchodach rocznicy bitwy o Monte Cassino, w których weźmie udział Prezydent RP Karol Nawrocki i zapewnił, że Ambasada w Rzymie dołoży wszelkich starań, aby przebieg tych uroczystości był dobrze zorganizowany i podniosły.

Mówiąc o problemach Polonii, Ambasador podkreślił, fakt, że wszyscy jesteśmy zatroskani z powodu niewielkiego udziału młodzieży w życiu polonijnym, lecz musimy wziąć pod uwagę, że, aby być poważnym, okrzepłym patriotą, który pamięta o swoim języku i korzeniach, trzeba dojrzeć. To jest proces wychowawczy, proces przemyśleń, do których dochodzi się z czasem. Ambasador Schnepf podkreślił, że widząc, jak liczni absolwenci polskich szkół we Włoszech, wkraczają na drogę dojrzałości i odnoszą sukcesy na dalszych życiowych etapach, uważa, że ta praca została dobrze wykonana. Ambasada zapewnia, że będzie towarzyszyć młodym ludziom w ich rozwoju i polskim środowiskom w ich działalności, tak jak to robiła dotychczas. Będzie się bardzo starała, aby te środki, które przychodzą z Senatu i z MSZ, mogły wspomóc środowiska polonijne. Stwierdził: „osobiście postaram się podczas rozmowy z Panią Marszałek Kidawą-Błońską, zapytać, jaki profil powinny mieć inicjatywy i projekty, aby z jednej strony były zgodne z polityką rządu, a z drugiej – spełniały oczekiwania przede wszystkim środowisk polskich tutaj, bo to wy, drodzy Państwo, decydujecie o tym, co można zrobić.”

Pan Ambasador poinformował również o wystawie otwartej w Palazzo Bonaparte w Rzymie zadedykowanej relacjom włosko-japońskim, z okazji 160-lecia włosko-japońskich stosunków dyplomatycznych, przedstawiającą prace japońskiego malarza HOKUSAI, na której można podziwiać eksponaty pochodzące z Muzeum Narodowego w Krakowie. Cieszy się ona wielkim powodzeniem, odwiedzana jest nie tylko przez Rzymian, ale również przez turystów z całego świata.

Na zakończenie swojego wystąpienia p. Ambasador złożył najlepsze życzenia pomyślnej kontynuacji działalności Związkowi Polaków we Włoszech oraz zaprosił obecnych gości i delegatów na wieczorną kolację w Ambasadzie.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Następnie głos zabrał Pan poseł Marek Rząsa, który w imieniu własnym i pani poseł Magdaleny Kołodziejczak, ale przede wszystkim w imieniu Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą podziękował za zaproszenie i złożył życzenia owocnych obrad. Podkreślił, że, jak Polacy mieszkający za granicą nie zapominają o Polsce, „tak, jak Polacy nie wyrzekli się Polski, tak Polska pamięta o nich”. Nie jest przypadkiem, że w naszym Parlamencie, w Senacie i w Sejmie, istnieją komisje poświęcone Polonii. Polaków mieszkających zagranicą jest około 20 milionów. Poczucie tożsamości narodowej na kanwie wspólnego języka, historii, poczucia dumy narodowej i umiłowania wolności, silnie ugruntowane w polskiej osobowości, zawsze odgrywało szczególną rolę. Poseł podkreślił duże znaczenie dwujęzyczności. Złożył gratulacje p. Prezes jako liderce i wszystkim członkom Związku za ich pracę. Podkreślił, że podczas swoich spotkań z Polonią, bywał w polskich szkołach i w polskich placówkach. Trzeba przyznać, że placówka w Rzymie jest jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Zgodnie z protokołem Zjazdu po przedstawicielu polskiego Sejmu, głos powinien zabrać Konsul Generalny w Rzymie, pan Bartosz Skwarczyński, ale prezes Urszula Stefańska-Andreini zwróciła się do niego z prośbą, by mogła najpierw poprosić o zabranie głosu panią Dyrektor Szkoły Polskiej w Rzymie Danutę Stryjak wraz z przedstawicielami młodej Polonii, którą to reprezentowali Jan Rzepka, Nicola Secci, Łukasz Pożoga, Oskar Barański, Alex Sokołowski.

Foto Joanna Muszyńska

Dyrektor Stryjak złożyła podziękowania panu Ambasadorowi za stałe wspieranie Szkoły Polskiej i umożliwienie jej uczniom obejrzenia wystawy Hokusai. Następnie poinformowała zebranych, że na dzisiejszy Zjazd została zaproszona grupa młodych aktywistów, składająca się w większości z byłych absolwentów Szkoły, którzy działają dzisiaj na różnych płaszczyznach, ale pod wspólnym hasłem działania na rzecz Polski i polskości i przedstawiła poszczególnych członków tej grupy. W grupie byli też chłopcy, którzy jeszcze nie prowadzili działalności polonijnej, ale od kilku lat pracują w komisjach wyborczych, dobrze wykonując tę odpowiedzialną pracę.

Foto Joanna Muszyńska

Następnie oddała głos Janowi Rzepce, który stwierdził, że może się uważać za weterana, bo miał przyjemność występować na poprzednim Zjeździe, a będąc dziennikarzem polonijnym i fotografem, obsługuje już nasz Zjazd od dawna. Zapowiedział, że weźmie udział w przyszłym 3 Kongresie Młodej Polonii. Następnie głos zabrał Nicola Secci pochodzący z Sardynii, który opowiedział, że nie miał możliwości uczęszczania do Szkoły Polskiej z uwagi na dużą odległość z Sardynii do Rzymu i jeszcze dwa lata temu mówił bardzo słabo po polsku. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim i biegle mówi po polsku.

Foto Joanna Muszyńska

Nicola zasugerował trzy sposoby zwiększenia więzów młodych Polaków mieszkających we Włoszech z Polską: studiować w Polsce i uczestniczyć w inicjatywie Polonia Camp, odciągać młodzież od kontaktów na płaszczyznach społecznościowych Internetu i zastępować je spotkaniami realnymi, docierać do osób niezaangażowanych i wciągać je do działalności polonijnej, wskazując jej cele i sposoby ich osiągnięcia. Nicola obecnie jest członkiem Młodzieżowej Rady przy Marszałku Senatu. Następnie Dyrektor Stryjak podsumowała inicjatywę młodzieżową we Włoszech o nazwie „Polonia to My”. Wiadomo, że te działania muszą być wspierane przez nas dorosłych; wiemy, że bez wsparcia konsulatów, Ambasady, się nie udadzą. W bieżącym roku zorganizowany zostanie już trzeci Kongres Młodzieży Polonijnej – dyrektor Stryjak zwróciła się zatem z prośbą do wszystkich obecnych na Zjeździe Stowarzyszeń o przysyłanie na Kongres młodzieży; uczestnictwo jest bezpłatne, zaś młodzież nauczy się samodzielnego pisania wniosków o dofinansowanie swoich projektów. Organizatorzy mogą się zająć grupą ok. 50 osób w czasie kongresu w Domu Polskim.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Konsul Generalny w Rzymie Bartosz Skwarczyński – po krótkim powitaniu zgromadzonych poinformował, że Polska wyznacza dziś nowe trendy i staje się coraz bardziej modna i popularna. Paszport polski zajmuje obecnie siódme miejsce z uwagi na liczbę krajów, do których można wjechać, posługując się nim. Dodał również, że po raz pierwszy od 30 lat więcej Polaków wraca do kraju, niż wyjeżdża z Polski. Poinformował o niezwykle ważnym programie Poland Business Adventure, w ramach którego przyznawane są stypendia młodym naukowcom na badania w różnych dziedzinach naukowych. Wyraził przekonanie, że z jednej strony Polonia powinna prowadzić lobbing na rzecz swojego kraju, a z drugiej – musi odczuwać wsparcie Władz Polski i ich przedstawicielstw za granicą; w szczególności wsparcie to muszą odczuwać młodzi ludzie, by mogli przejąć pałeczkę po starszej generacji. Starsze pokolenie musi aktywizować młodych i działać, mimo dzielących nas różnic politycznych i światopoglądowych, mimo różnych doświadczeń czy dróg życiowych. Tym, co powinno nas zawsze łączyć i jednoczyć, jest realne partnerstwo. Polska chce być silna siłą swojej diaspory, która będzie zamożna, będzie wpływowa, będzie zintegrowana z krajem swojego pochodzenia, będzie – nie bójmy się tego stwierdzenia – lobbować na rzecz swojej ojczyzny. Zaś z drugiej strony tą siłą Polonii jest i nadal będzie silne, zorganizowane państwo polskie, które wspiera Polonię, swoim autorytetem, a tam, gdzie potrzeba, naszymi działaniami dyplomatycznymi. Na zakończenie swojego wystąpienia Konsul Skwarczyński przedstawił program tegorocznych uroczystości nie tylko na Monte Cassino, ale również na polskim cmentarzu w Casamassima, jak również w Materze, która jest w tym roku stolicą kultury śródziemnomorskiej. Podziękował za wielki wkład pracy panie Ewie Nadziei w organizacji tych wydarzeń, jednocześnie zapraszając wszystkie organizacje polonijne do wzięcia udziału w uroczystościach.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie ks. Tomasz Jarosz przedstawił krótką historię tej polskiej świątyni w Rzymie, która pełniła historycznie rolę pierwszej polskiej placówki dyplomatycznej w Wiecznym Mieście. Dzisiaj placówka współpracuje z polskimi instytucjami w Rzymie, jak również z Fundacją Watykańską Jana Pawła II, Uniwersytetem Gregoriańskim, Santa Croce i Angelicum. Współpracuje również z Konsulatem, organizując wspólnie wydarzenia kulturalne, jak np. zorganizowane w ubiegłym roku spotkanie z przedstawicielami polskiej Diaspory z całego świata MABPu. Kościół św. Stanisława koncentruje się na współpracy z rzymską Polonią, wspólnie z Ambasadami, szkołami i organizacjami polonijnymi. W obecnym roku już po raz trzeci odbędzie się Zjazd Polonii Rzymskiej w Dzień Święta Polonii. Poprzednie dwa Zjazdy cieszyły się bardzo dużą frekwencją. Ks. Jarosz pokreślił duże zaangażowanie pani Prezes, która w imieniu ZPwW uczestniczy w wydarzeniach placówki, tak kulturalnych, jak i naukowych oraz duszpasterskich. Następnie zaprosił zebranych na wyjątkowe widowisko słowno-muzyczne pt. „Jan Paweł II. Tryptyk Rzymski: Medytacje”, które odbędzie się 23 kwietnia 2026 roku w Bazylice Najświętszej Marii Panny na Zatybrzu w Rzymie, w reżyserii Jarosława Kielana, wystawione w trzech językach, by umożliwić gościom cudzoziemcom zapoznania się z dziełem naszego Wielkiego Rodaka. Na zakończenie, dziękując za zaproszenie na Zjazd, wyraził życzenie, by nasza współpraca, tak jak dotąd, koncentrowała się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co nas dzieli.

Pani Małgorzata Furdal, Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę działalności kulturalnej prowadzonej przez Instytut, która tworzy wizerunek Polski we Włoszech. Poinformowała zebranych o sieci kontaktów nawiązanych w całych Włoszech z instytucjami kulturalnymi i uniwersytetami, dzięki którym możliwe było zorganizowanie licznych wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawę Roberta Kuczyńskiego w Galerii Mambo w Bolonii, czy zrealizowaną wraz z Ambasadą RP już wspomnianą wystawę Hokusai w Palazzo Bonaparte w Rzymie. Dyrektor Furdal zwróciła się do obecnych o pomoc w budowaniu relacji na najwyższym poziomie z przedstawicielami państwa włoskiego, tak tymi centralnymi, jak i regionalnymi, bo tylko w ten sposób można utrwalić naszą obecność w całych Włoszech. Poinformowała o najbliższych planowanych wydarzeniach, jak koncerty na Sardynii, Fokus na Polskę w Sant’Angelo di Romagna, targi książek dla dzieci w Bolonii, na których Polska będzie gościem honorowym oraz Targi Książki w Turynie.

Foto Joanna Muszyńska

Dyrektor Stacji PAN w Rzymie Magdalena Wrana, dziękując za zaproszenie na Zjazd ZPwW, przedstawiła się obecnym jako nowy Dyrektor Stacji, pełniący obowiązki od półtora miesiąca. Przypomniała, że Stacja PAN, mieszcząca się w centrum Rzymu przy Vicolo Doria, obchodzić będzie za rok stulecie swej obecności we Włoszech. Z placówką tą związane są nazwiska Karoliny Lanckorońskiej czy hrabiego Michałowskiego, jak również żołnierze II Polskiego Korpusu, którzy licznie ją odwiedzali. W ubiegłym roku Stacja zorganizowała około 50 wydarzeń kulturalnych i historyczno-naukowych na najwyższym poziomie. Jej główną misją jest budowanie pomostów naukowych pomiędzy Polską a Włochami. Aktualnie, wspólnie z Narodową Agencją Współpracy Akademickiej, realizuje projekt zatytułowany „W ziemi włoskiej po polsku”, który jest skierowany do włoskich polonistyk, w Rzymie, Turynie, Genui i Bari. Należy też wspomnieć o innym projekcie, który narodził się jako wystawa, a następnie połączony został z filmem o podróży Marii Skłodowskiej-Curie do Włoch; cieszy się on wielkim zainteresowaniem i został pokazany nie tylko w różnych regionach Włoch, lecz także i we Francji. Film uświadamia Włochom, że to Maria Skłodowska-Curie była polską uczoną, a nie – jak bardzo często jest przedstawiana – Francuzką. Na zakończenie p. Dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych do współpracy i odwiedzenia Stacji.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Prezes EUWP, Barbara Wojda, po krótkim powitaniu, przedstawiła sytuację organizacji polonijnych w Belgii, podkreślając liczny udział młodzieży w działalności polonijnej. Następnie poinformowała o działalności EUWP, do którego obecnie należy 44 europejskich organizacji, a w nich działają młodzi ludzie: przykładowo jedna z prezesek ma 30 lat. Również w skład sekretariatu EUWP wszedł młody student. Na zakończenie p. Wojda złożyła życzenia prezesowi i wszystkim członkom ZPwW wielu sukcesów w dalszej pracy.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata, Tadeusz Pilat, witając wszystkich zebranych przypomniał, że uczestniczy w Walnym Zjeździe ZPwW już po raz 16. Następnie krótko opisał historię powstania RPŚ, jej cele i zadania, wśród których wymienił reprezentowanie interesów Polonii wobec władz polskich oraz tworzenie struktur niezbędnych do funkcjonowania poszczególnych organizacji. Podejmując temat udziału młodzieży w działalności polonijnej, podkreślił, że zainteresowanie i liczny udział w „Polonia CAMP” w ubiegłym roku, nie były przypadkowe, lecz były poprzedzone Zjazdem RPŚ i przygotowanej podczas warsztatów końcowej rezolucji, w której to podkreślono konieczność motywacji i współpracy z młodym pokoleniem oraz zorganizowania światowego zjazdu młodzieży polonijnej. Zacytował drugi punkt powyższej rezolucji, w którym została podkreślona konieczność wprowadzenia zdalnego głosowania w wyborach. 20-milionowa Polonia powinna mieć prawo do udziału w wyborach nawet w najdalszych ich miejscach zamieszkania. Gratulując Związkowi dotychczasowych sukcesów, zapowiedział wręczenie przyznanego ZPwW najwyższego odznaczenia EUWP, które odbędzie się podczas wieczornego spotkania w Ambasadzie.

Prezes Stowarzyszenia Polskich Lekarzy i Psychologów, Małgorzata Trawińska, przedstawiła działalność Stowarzyszenia oraz inicjatywy prowadzone w Rzymie. Wymieniła bezpłatne wizyty lekarskie dla Polaków organizowane w ramach prewencji. Podkreśliła, że lista lekarzy i psychologów, udzielających porad, jest dostępna na stronie konsulatu RP.

Foto Joanna Muszyńska

Po wystąpieniach gości prezes ZPwW Urszula Stefańska-Andreini przedstawiła sprawozdanie z działalności ZPwW w roku 2025, który był rokiem jubileuszowym. Ze sprawozdaniem można się zapoznać szczegółowo na łamach Biuletynu.

Na zakończenie sesji otwartej p. Prezes złożyła podziękowanie Ambasadorowi RP panu Ryszardowi Schnepfowi oraz jego współpracownikom za stałe wsparcie i współpracę, a panu Konsulowi Generalnemu Bartoszowi Skwarczyńskiemu za pomoc w redagowaniu projektów i wniosków o dofinansowanie, po czym uczestnicy zrobili pamiątkowe zdjęcie przed Domem Jana Pawła II.

Po wspólnym polskim obiedzie przygotowanym przez siostry zakonne, zebrani na sesji zamkniętej delegaci poszczególnych Stowarzyszeń zatwierdzili jednogłośnie sprawozdanie z działalności oraz budżet za rok 2025, a następnie dyskutowano o niewystarczającym dofinansowaniu otrzymanym na rzecz Biuletynu Polonia Włoska oraz całkowitym braku dofinansowania ze strony Senatu RP dla związkowej strony internetowej na rok 2026.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Wieczorem, na przyjęciu w zawsze gościnnej dla nas Ambasadzie RP, wszystkich obecnych przywitał pan Ambasador Ryszard Schnepf, a następnie prezes Urszula Stefańska-Andreini podziękowała uczestnikom Zjazdu za dotychczasową i przyszłą współpracę.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Pan Tadeusz Pilat, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na Walnym Zjeździe, po odczytaniu laudacji, w której podkreślił zasługi Związku w jego długim 31-letnim działaniu na rzecz Polski we Włoszech, wymieniając otrzymane dotychczasowe odznaczenia, tak przez ZPwW, jak i prezesa Urszulę Stefańską-Andreini za jej długoletnią działalność polonijną, wręczył na ręce pani prezes najwyższe odznaczenie EUWP: Orła Niepodległości nadane uchwałą Sekretariatu dla Związku Polaków we Włoszech.

Foto Jan Rzepka Video Pyja

Następnie, przy świetnej kolacji i lampce wina, uczestnicy długo jeszcze dzielili się swoimi wrażeniami.

Prezes

Urszula Stefańska-Andreini

Previous Una Bandiera due popoli oltre la guerra – Sant’Elpidio a Mare, 10 maja 2026 r.