Polonia z Pontenure
Pierwsze kontakty Pontenure z Polską datują się od 1979 roku. Wtedy to grupa młodych Włochów – ludzi z Pontenure po raz pierwszy odbyła podróż do Krakowa i Częstochowy. W 1981 roku przy Parafii św. Piotra w Pontenure zawiązało się Stowarzyszenie Amici della Polonia (Przyjaciele Polski). Już w kilka tygodni po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego przyjechał do Krakowa pierwszy TIR z darami (styczeń 1982). W latach 1982–1989 Stowarzyszenie to zorganizowało przyjazd do Krakowa około 30 TIR-ów z żywnością i lekarstwami. Za tę pomoc członkowie Amici della Polonia zostali w 2010 roku uhonorowani przez Europejskie Centrum Solidarności Medalem Wdzięczności, który odebrali z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Ambasadzie Polskiej w Rzymie.
Aktywna działalność polonijna w Pontenure (Pc) rozpoczęła się natomiast w latach dziewięćdziesiątych. Prowadzi ją od początku, wraz z grupą zaprzyjaźnionych sympatyków Polski., Teresa K. Musiał-Casali – członekZPwM oraz aktualny sekretarz Związku Polaków we Włoszech.
Obecnie lokalnie współpracują z Polonią z Pontenure:
- Urząd Gminy Pontenure,
- Stowarzyszenie Pontenure Arte e Cultura,
- Parafia św. Piotra w Pontenure,
- Collegio Alberoni w Piacenzy,
- Urząd Gminy w Borgonovo Val Tidone,
- Centro Interculturale Piacenza,
- Szkoły włoskie w regionie – podstawowe i gimnazja.
W podejmowanych inicjatywach bierze udział również miejscowa Polonia, która dla podtrzymania ducha wspólnoty regularnie spotyka się z okazji świąt.
Celem działalności Polonii z Pontenure jest:
- promowanie pozytywnego wizerunku Polski,
- przedstawianie jej historii i kultury,
- zacieśnianie więzi przyjaźni między obywatelami Polski i Włoch,
- pomoc dzieciom polskim w procesie integracji w szkołach, prelekcje, projekcje polskich filmów oraz organizacja meetingów interetnicznych.
Zrealizowane szkolne meetingi interetniczne
- 1997 – In principio c’era mais (Na początku była kukurydza ),
- 1998 – Lingue ed alfabeti nel mondo ( Języki i alfabety na świecie),
- 2000 – Ritmi & Sapori (Rytmy i smaki),
- 2004 – Piacenza Città di culture (Piacenza miastem kultur),
- 2007– I giochi senza le frontiere (Zabawy bez granic),
- 2008 – I valori colorano il mondo (Wartości ubarwiają świat),
- 2013 – Mondo in festa (Świat świętuje).
Partnerstwo między Olkuszem a Pontenure
Z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej w kwietniu 2004 roku w prestiżowej Villi Raggio w Pontenure została otwarta wystawa: Polonia – Nuovo stato membro dell’Unione Europea (Polska – nowy członek Unii Europejskiej ), która stała się inspiracją do połączenia mostem partnerstwa miast: Pontenure i Olkusza, rodzinnego miasta organizatorki.
Pierwsze oficjalne kontakty z myślą o partnerstwie zostały nawiązane w kwietniu 2005 roku, a do formalnego podpisania umowy przez burmistrza Pontenure – Angeli Fagnoni i burmistrza Olkusza – Dariusza Rzepki doszło 26 kwietnia 2008 roku w Pontenure. W spotkaniu wzięli m.in. udział: konsul Grażyna Bosak-Gagacka (Konsulat RP w Mediolanie) oraz wiceprefekt Piacenzy – Lorenzo de Luca.
W ramach współpracy partnerskiej organizowane są coroczne letnie wymiany młodzieży, wystawy artystów, koncerty i spotkania.
Sekcja polska biblioteki w Pontenure
19 kwietnia 2012 roku przy bibliotece gminnej, mieszczącej się w Villa Raggio w Pontenure, została zrealizowana pierwsza taka inicjatywa w prowincji Piacenza – Sekcja Polska (licząca około 600 książek w większości w języku polskim). Powstała dzięki hojności ofiarodawców zarówno z Polski, jak i z Włoch.
Wystawy
W gościnnych salach Villa Raggio, również dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie, zorganizowano wiele wystaw, m .in:
- 2009 – Lo sguardo d’Europa (Spojrzenie Europy)
- 2010 – La strada per la libertà, Solidarność ad Olkusz (Droga do wolności – Solidarność w Olkuszu),
- 2011 – Karol Wojtyła in bianco e nero (Karol Wojtyła na czarno-białej fotografii)
- 2012 – Enigma. Decifrare una vittoria. I polacchi al servizio dell’Europa (Enigma. Odszyfrować zwycięstwo. Polacy w służbie Europy)
- 2013 – Maria Skłodowska-Curie
- 2013 – Per la nostra e la vostra libertà. I polacchi nel Risorgimento italiano (Za naszą i waszą wolność. Polacy we włoskim Risorgimento).
Wiele z tych inicjatyw zostało zrealizowanych pod honorowym patronatem Związku Polaków we Włoszech.
Oprócz władz lokalnych w uroczystych inauguracjach wielu wystaw uczestniczyli: konsul generalny RP w Mediolanie – Krzysztof Strzałka, konsul Bartosz Skwarczyński oraz Joanna Heyman-Salvadé, prezes Związku Polaków we Włoszech.