Związek Polaków we Włoszech otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”. Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej. Kwota dotacji: 55000 PLN – Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN – Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych. Sfinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Stowarzyszenie Komitetu Polonijnego w Ladispoli
Stowarzyszenie powstało w 2004 roku. Skupia prawie wszystkich Polaków z Ladispoli i okolic. Członkowie opłacający składki – 20.
Prezes – Joanna Maria Mużyło
Cele Stowarzyszenia
- Działalność na polu edukacyjnym i socjalnym, promowanie wszystkich ciekawych inicjatyw i eliminowanie barier kulturalnych;
- pomoc w rozwiązywaniu problemów Polaków w Ladispoli;
- współpraca z organizacjami i przedstawicielami instytucji państwowych i stowarzyszeń działających na terytorium Włoch.
1. Dotychczasowe inicjatywy dotyczyły głównie integracji wielokulturowej oraz promocji kultury i tradycji polskich. W 2007 roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w Kościele Matki Różańcowej w Ladispoli spotkanie zatytułowane Nie samym chlebem żyje człowiek, przypominając naszym rodakom, a w szczególności młodemu pokoleniu Polaków mieszkających we Włoszech, polskie tradycje bożonarodzeniowe oraz prawdziwą wartość Świąt. Inicjatywie patronowała Ambasada Polska przy Watykanie.
2. Zorganizowaliśmy wystawę Papież pielgrzym. Jan Paweł II na znaczkach świata. 3. Od początku naszej działalności wspieramy rodaków, służąc im pomocą im w znalezieniu pracy, zbierając fundusze dla najbardziej potrzebujących, dostarczając informacji i udzielając bezpłatnych porad prawnych.
Zarówno na polu socjalnym, jak i kulturalnym współpracujemy z wieloma wspólnotami imigrantów, np. z Ukrainy, Maroka, Senegalu.